אושר בוועדת הכספים: יצומצמו הטבות המס על ההפרשות לפנסיה של בעלי שכר גבוה

עוד רפורמה בפנסיה

ועדת הכספים אישרה: יצומצמו הטבות המס על ההפרשות לפנסיה עבור שכר גבוה פי- 2.5 מהשכר הממוצע במשק

אף שמלכתחילה לא אהד את המהלך, אישר אותו יו"ר הוועדה גפני,

במסגרת מו"מ עם האוצר, תוך השגת מטרות חברתיות חשובות אחרות

 ועדת הכספים אישרה הערב (א') רפורמה נוספת בפנסיה במסגרת חוק ההסדרים, לאחר שאישרה בשבוע שעבר את הרפורמה בשיווק ובייעוץ הפנסיוני. עפ"י הרפורמה הנוכחית, יצומצמו הטבות המס על ההפרשות לפנסיה שמפריש המעסיק עבור העובד, מרמת שכר של פי 2.5 מהשכר הממוצע במשק ומעלה. גם רפורמה זאת אושרה לאחר סדרת דיונים סוערים ונוכח התנגדות נחרצת של האופוזיציה. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "זה הרע במיעוטו אחרי שהצלחנו להשיג שורה של עניינים חברתיים משמעותיים, שמלכתחילה האוצר התנגד להן, כגון הורדת הריבית על המשכנתאות לזכאי משרד השיכון, המשך תקצוב מענקים לרופאים שיעברו לפריפריה, השטת דמי הניהול על החיסכון ארוך הטווח לילדים על המדינה ועוד".

 סגנית הממונה על התקציבים באוצר, יעל מבורך, הצדיקה את המהלך: "יש פנסיית חובה במשק המחייב הפרשות של המעסיק והעובד. ההפקדה הזו נהנית מהטבת מס. בשנה מוקצים ע"י המדינה 10.5 מיליארד ש"ח הטבות מס רק על חלק ההפקדה. בנוסף, הטבת פטור ממס רווחי הון בשיעור 25% על הצבירה בעת משיכת הכספים. כל הטבות מס האלה כולן, עומדות על 13.5 מיליארד ש"ח בשנה. סכום מאוד משמעותי. אנחנו מבקשים לצמצם את ההטבה על ההפקדה לבעלי משכורות גבוהות, כך שתקרת ההפקדה החודשית של המעסיק לעובד תקטן וכך גם היקף הטבת המס יקטן. החיסכון לקופת המדינה מהמהלך: 260 מיליון ₪ בשנה. רוצים להחיל את זה על החלק של המעביד".

 גפני סיכם: "אנשי האוצר היו רוצים להחיל את זה כבר על בעלי שכר של פי-2 השכר הממוצע, אך אין להם האומץ ומצפים שוועדת הכספים תעשה את זה במקומם. כמובן שאנחנו לא נאפשר זאת". גפני הוסיף, כי "גם אני הייתי מעדיף שלא לרדת מעבר לפי 3 השכר הממוצע, אלא שהיה פה תהליך ארוך ולא היו הרבה ברירות. במו"מ לילי בחמישי האחרון, היה סיכום שנותנים כמה דברים טובים שנוגעים לאזרחי ישראל, למשל הקצאת תקציב למען מעבר רופאים מומחים לפריפריה ועוד. אני סבור שביחס להטבות הרבות למען אזרחי ישראל שקידמנו בחוק ההסדרים הזה, לוותר בעניין הזה, שמשפיע רק על בעלי שכר גבוה ובמידה מועטה, זה הרע במיעוטו".

  מנהל אגף התקציבים, אמיר לוי, חיזק את דבריו של גפני והסביר את חשיבות הדבר: "בחמישי בלילה היה מו"מ, שכלל חברי אופוזיציה ובו עלו דרישות שיש להן השלכות תקציביות משמעותיות: 75 מיליון ₪ להמשך תכנית המענקים לרופאים מומחים שיעברו לפריפריה לחיזוק הרפואה הציבורית בפריפריה וכן 170 מיליון ₪ לטובת הורדת הריבית על המשכנתאות למחוסרי דיור, זכאי משרד השיכון, בחצי אחוז. סה"כ מדובר ב- 250 מיליון ₪ וזה הרבה כסף וחייבים למלא את זה. ההורדה של חצי אחוז בנושא של צמצום ההטבות בהפרשות לפנסיה, היא דבר קטן בחשיבותו ביחס לאותן מטרות".

לפרטים נוספים: איל קציר, דובר הוועדה

אתר הכנסת: פורטל ועדת הכספים

 

 

רואי חשבון, יועצי מס, עורכי דין – פורטל המסים שלכם ובשבילכם

You may also like...

כתיבת תגובה