ועדת הכספים אישרה פטור ממס על תרומות לעשרות עמותות ציבוריות לאחר שהן נבדקו ע"י רשות המיסים

ועדת הכספים אישרה הקלות במס על תרומות

לעשרות עמותות ציבוריות

יו"ר ועדת הכספים גפני: "מעודדים עמותות חברתיות שממלאות את הריק

שהותירה המדינה"

לאחר שבתחילת הקדנציה (8.7.15) החזירה את הפיקוח הפרלמנטרי על מתן הטבות במס לעמותות (סעיף 46 לפקודת מס הכנסה), אישרה היום (ב') ועדת הכספים, פטור ממס על תרומות ל- 82 עמותות ציבוריות. מדובר בעמותות ציבוריות מכל רחבי הארץ, שעוסקות בנושאי חינוך, דת, סעד ורווחה, ספורט, תרבות, בריאות וקליטה. ל- 80 עמותות אושר פטור ממס הכנסה על תרומות ולשתיים נוספות, הקלות במיסוי מקרקעין. אישור הוועדה ניתן לאחר שנציגי רשות המיסים אישרו, כי כל העמותות עומדות בבדיקות ניהול תקין, נבחנה חוקיות פעילותן והן רשומות כדין אצל רשם העמותות. בנוסף, שהן עומדות במטרות שלשמן הן הוקמו. האישורים ניתנו לשנתיים והם יוארכו לעוד שלוש שנים נוספות, במידה שלא יהיו שינויים בפעילות העמותות.

לאור דרישת חברי כנסת, הוועדה דחתה זמנית בקשה של עמותה אחת, לאחר שהועלו טענות לגבי חשדות לכאורה שהיו כנגדה בעבר. חברי הכנסת דרשו שבטרם יידרשו לאשר לה את ההטבה, יובהר, כי כל החשדות בגינה הוסרו. מדובר בעמתה שפועלת בתחום החינוך עפ"י מטרותיה המוצהרות בפתח-תקווה ונציגי רשות המיסים הודיעו שיחזרו לוועדה עם תשובה לגבי חוקיות פעילותה של העמותה.

 יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "על המדינה לסייע לעמותות שפועלות במקומות ובמקרים בהם המדינה יצאה מטיפול בציבור והעמותות עושות את המלאכה במקומה. יש להקל על העמותות בביורוקרטיה ולא להערים עליהן קשיים. מזה שנים שהמדינה משכה ידיה מעיסוק בתחומים חברתיים רבים ואת החלל הזה ממלאות אותן עמותות".

מנהל מחלקת מלכ"רים ברשות המיסים, ארז אורעד, הסביר, כי "הנוהל לאישור סעיף 46 נועד להקל על העמותות ואנחנו פועלים לקצר הליכים. בעבר היה לוקח בממוצע 3-4 שנים עד שעמותה קיבלה את האישור וכיום הליך אישור הזכאות של עמותה לסעיף 46 אורך שנה לאחר שהעמותות הגישו את כל האישורים הנדרשים ועברו את כל הבדיקות הנדרשות לגבי חוקיות פעילותן, ניהול תיקן, עמידה במטרות שלשמן הן קיימות וכן שאין מדובר במועדון חברים".

  גפני סיכם: "נמשיך לסייע לעמותות מכל חלקי הציבור בין בחקיקה ובין באישור סעיף 46 או בכל דרך אחרת על-מנת שימשיכו לפעול באותם תחומים שהמדינה יצאה מהם".

לפרטים נוספים: איל קציר, דובר הוועדה

אתר הכנסת: פורטל ועדת הכספים

 

 

 

רואי חשבון, יועצי מס, עורכי דין – פורטל המסים שלכם ובשבילכם

You may also like...

כתיבת תגובה