ועדת הכספים אישרה פטור ממס על תרומות

מסייעים למגזר השלישי
 
ועדת הכספים אישרה פטור ממס על תרומות ל- 48 עמותות חברתיות
לראשונה, עמותות שעומדות בקריטריונים יקבלו אישור ל- 3 שנים
 
יו"ר ועדת הכספים סלומינסקי: "הטבה חשובה שנועדה לעודד מימון פרויקטים חברתיים, שלא באמצעות תקציב המדינה"
 
 
     ועדת הכספים אישרה היום (ב') הטבות במס ל- 48 עמותות. בעקבות האישור העמותות ייהנו מהקלה במס על תרומות. ההקלה בשיעור 35% פטור ממס הכנסה בגין תרומות. זאת לאור המלצת רשות המיסים לאחר שבדקה את עמידת העמותות בקריטריונים של מנהל תקין וכללים נוספים. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): "ההטבה במס לגופי המגזר השלישי מפחיתה את הצורך במימון מתקציב המדינה". מבין העמותות שאושרה להן ההטבה; מוסדות חינוך, רווחה, דת, סעד, תרבות, איכות סביבה ועוד.  
 
     היו"ר סלומינסקי הוסיף, כי "מדובר בדבר חשוב מבחינה חברתית. ההקלה במס משחררת את המדינה ממחויבויותיה בנושאים מסוימים. נושאים שהיא לא עוסקת בהם ולא מתקצבת את הטיפול בהם מקופת המדינה. אחרת המדינה היתה נותנת 100%, אז היא נותנת 35%. יש כאן גם היבט חברתי נוסף, שהציבור שיכול יהיה שותף בפעילויותיהן של עמותות. ההטבה נועדה לסייע לעמותות, לעזור למדינה ולאפשר לתורמים, באמצעות מנגנון הבדיקה של רשות המיסים, לוודא שהם תורמים למוסדות הנכונים שאכן פועלים למען מטרות רווחה וחברה. בפועל, המדינה אומרת למוסדות ועמותות ציבוריות תודה על-כך שהם הולכים לאסוף כסף מתורמים למילוי פעולות חברתיות בכך שהיא מעניקה את ההטבה במס. זהו דבר שמקובל בכל העולם ועלינו כוועדת כספים לעודד את הדבר".
 
     ממונה מחלקת מלכ"רים ומוסדות ציבור ברשות המיסים, ארז אורעד, שזה עתה נכנס לתפקידו, הוסיף, שבעצם המדינה משתתפת עם התורמים ב- 35% מסכום התרומה. כל העמותות הומלצו לפני שר האוצר, לצורך קבלת ההטבה, לאחר שנמצא שהן עומדות בכל הקריטריונים הדרושים, החל ממנהל תקין, עמידה במטרות העמותה וכד'. אורעד עדכן על הקמתה של ועדה מקצועית לקביעת קריטריונים ציבוריים למתן ההטבה במס.
 
     מנהל מחלקת רישום עמותות במשרד המשפטים, בנימין למקין: "כל העמותות הומלצו בפני שר האוצר לאחר שנבדקו ונמצאו כעומדות בכל הקריטריונים. לאחר שעמותה מאושרת האישור ניתן לשנה לאחר מכן יוארך בכל פעם מחדש לשלוש שנים ללא צורך באישור ועדת הכספים אלא אם נציב מס הכנסה החליט שלא עמדה בתנאים, או שפעילותה אינה עומדת בהגדרותיה כעמותה".
 
     חברי הכנסת הביעו מורת רוח על-כך שבמכתב של ראש רשות המיסים, משה אשר לשר האוצר, שבו הוא מפרט את כל העמותות שנבדקו, יש בקשה לאשר את ההטבה ל- 85 עמותות ואילו לוועדת הכספים הגיעה לאישור רשימה של 48 עמותות בלבד. 
 
     ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) דרש להוסיף לרשימת העמותות המובאות לאישור ועדת הכספים פירוט של תאריכי הגשת הבקשות לקבלת ההטבה במסגרת סעיף 46. 
 
     ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) דרש מאורעד :"להביא לידיעת הוועדה גם לאילו עמותות לא ניתן האישור ומדוע בקשותיהן נפסלו". עוד דרש ליצמן, שכל עמותה שמאשרים לה את ההטבה מכאן ולהבא ובהמשך, בשלב כלשהו, תהיה החלטה שלא רוצים לחדש לה את אותה הטבה, שיביאו את הדבר לידיעת ועדת הכספים". ליצמן קבל על משך הזמן הרב שלוקח לשר האוצר לחתום על רשימות של עמותות שמובאות לפניו. מדובר בעמותות חברתיות שמבצעות פעולות חשובות במקום המדינה ואין למנוע מהן את קבלת ההטבה שמגיעה להן בדין לאורך זמן. שר האוצר הוא לא  גורם מקצועי והוא לא צריך להתעכב על העניין. אם זה מה שקורה, סימן שיש כאן פוליטיקה. הדרג המקצועי עשה את שלו והשר מתעכב. המכתב שממליץ לשר לאילו עמותות לתת את ההטבה הוא מה- 6 באוקטובר ורק עכשיו הגיע לוועדת הכספים".
 
 

You may also like...

כתיבת תגובה