היחידה לפירוקים וגבייה קשה במע"מ סיכלה ניסיון של עבריין מס מורשע, החייב לה כ-27 מיליון שקלים, לחמוק מתשלום החוב באמצעות הגשת בקשה לפשיטת רגל

כב' השופט אריאל חזק מבית המשפט המחוזי באר שבע נעתר אתמול לבקשת מע"מ והורה לבטל את הליך פשיטת הרגל של חייב, שלמה הרי עזרן, שהורשע בביצוע מאות עבירות מס וחב עשרות מיליוני ₪ לרשות המסים. לדברי עו"ד יעל נוה, מנהלת היחידה לפירוקים וגבייה קשה במע"מ: "לעיתים, ישנם חייבי מס, שריצו עונשי מאסר בפועל או כאלה שיצרו חובות בחוסר תום לב, פונים להליכי פשיטת רגל כדי לזכות בהפטר מחובם. לנו כמדינה חשוב למנוע מצבים כאלה, העשויים לאפשר לעבריינים לצאת לדרך כלכלית חדשה מבלי לקחת כל אחריות לתשלום החובות העצומים שיצרו". 
 
שלמה הרי עזרן הוא אחד מציריה המרכזיים של פרשת 'נגר לבן', פרשת חסרת תקדים בחומרתה ובהיקפה, של הפצת חשבוניות מס פיקטיביות בסכומים של מיליוני שקלים, שנחקרה ע"י חקירות מכס ומע"מ ת"א, חקירות מס הכנסה מרכז ויחידת להב 433 – יאל"כ במשטרת ישראל. ב- 2011 הוגש על ידי הלשכה המשפטית הפלילית של מחוז הדרום ברשות המסים כתב אישום חמור נגדו ונגד אחרים. עזרן נידון לחמש שנות מאסר בפועל (לאחר ערעור למחוזי) כמו-כן נגזר עליו מאסר על תנאי וקנס כספי. זמן קצר לאחר הגשת כתב האישום נגדו, הוא הגיש בקשה לצו כינוס לנכסיו, על מנת לחסות תחת הליכי פשיטת הרגל ובמטרה לקבל הפטר מחובותיו.  
 
חובותיו של עזרן למע"מ עומדים על למעלה מ-27,000,000 ₪, ובבקשתו לצו כינוס, הוא אפילו לא הצהיר על חובותיו אלו. היחידה לפירוקים וגבייה קשה במע"מ הגישה בקשה לביטול צו הכינוס לנכסי החייב.
 
כב' השופט חזק, שאימץ באופן מוחלט את עמדת מע"מ והורה על ביטול צו הכינוס, קבע כי החייב פעל בחוסר תום לב עת יצר את חובותיו במסגרת פעילות בלתי חוקית בהיקפים אדירים וביצוע עבירות הפוגעות קשות בכלכלת המדינה והלוקות באי חוקיות העולה כדי פגיעה משמעותית בתקנת הציבור. הוא הוסיף וציין כי  אין מדובר במעידה חד פעמית אלא בפעילות שיטתית בעלת אופי כלכלי שנמשכה על פני שנים, וחלקה בוצעה עת היה נתון תחת הליך פש"ר קודם. בנוסף, קיים קשר ישיר בין העבירות שביצע לחוב אשר בגינו נכנס החייב להליך הפש"ר. השופט אף התייחס להיבט של הרתעת עבריינים פוטנציאליים מביצוע עבירות דומות, תוך תקווה לחסות תחת הליך פשיטת הרגל על מנת לקבל הפטר מחובותיהם, שנוצרו במסגרת העבירות שביצעו.

 

 

You may also like...

כתיבת תגובה