הרשעות בפרשת 'קוד שביר' – קבלני עבודות עפר הורשעו בביצוע עבירות מס

שני אחים, קבלני עבודות עפר ותשתיות, הורשעו בביצוע עבירות מס בהיקף של כ-120,000,000 שקלים ובעבירות של סחיטה באיומים נגד ראש רשות מקומית

האחים ג'קי שבירו (מור) מאבן יהודה ואבנר שפיר מנתניה, קבלני עבודות עפר ותשתיות, הורשעו ביום חמישי האחרון בבית משפט השלום בתל-אביב בביצוע שורה ארוכה של עבירות מס בהיקף של כ- 120 מיליון ₪ ובעבירות של סחיטה באיומים נגד ראש מועצה אזורית עמק חפר ומפקח בנייה במועצה וכנגד חייב של אחד המורשעים.

עוה"ד רבקה פיינר ועילית פאלוך מהמחלקה המשפטית ברשות המסים, ייצגו את המדינה בתיק בנוגע לעבירות המס ועו"ד כנרת מור מפרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי) ייצגה את המדינה בעבירות על חוק העונשין. החקירה המורכבת בפרשת 'קוד שביר' נוהלה על ידי יחידת יהלום, חקירות מע"מ חיפה ויחידת יעדים ברשות ולהב 433 – יאל"כ. לצד הטיפול הפלילי בפרשה, ענייניהם של האחים טופלו במישור האזרחי ביחידה הארצית לשומה וביחידה לפשיעה חמורה ברשות המסים.

הנאשמים הורשעו בשורה של עבירות מס, כגון: הוצאת חשבוניות פיקטיביות, ניכוי מס תשומות שלא כדין, דרישת הוצאות כוזבות בדוחות מס הכנסה, השמטת הכנסות מהשכרת נכסים ועוד וכן בעבירות של סחיטה באיומים ושיבוש מהלכי משפט. לפי כתב האישום, בשנים 2007 – 2012 ביצעו הנאשמים את עבירות המס המיוחסות להם תוך שימוש, בין היתר, בחברות שונות (דליס 2001, י.ש. המובילים, א.ד. נתיבי המרכז) הרשומות על שמם ועל שם אנשי קש אחרים.

הנאשמים הורשעו, כאמור, כי הוציאו חשבוניות פיקטיביות, בסכום כולל של לפחות כ- 85,000,000 ש"ח, במטרה לסייע לאחרים להתחמק ממס מבלי שבוצעו העסקאות המפורטות בהן. סכומי המע"מ, שגבו הנאשמים  מלקוחותיהם בגין החשבוניות הפיקטיביות, בסך של כ- 14 מיליון ₪ ועמלות נוספות, שולשלו לכיסיהם. יתרה מזאת, ניכו הנאשמים תשומות שלא כדין ודרשו הוצאות כוזבות בדוחות למס הכנסה, בסכום כולל של למעלה מ- 20 מיליון ₪, מעשיהם אלו נועדו לאפשר להם להתחמק ממס.

האחים אף הסתירו במחסן הצמוד לדירת מגוריה של אימם המנוחה ברמת אביב, מסמכים של החברות שפעלו באמצעותן, שמבדיקתם התברר כי הנפיקו חשבוניות בסכומים של כ- 350,000,000 ₪, בעוד שבפועל הם דיווחו לרשות המסים על עסקאות בסך של כ- 50 מיליון ₪ בלבד. ג'קי שבירו (מור) הורשע גם בהעלמת הכנסות בסכום של  כמיליון  ₪, בגין השכרת נכסים שונים.

כאמור, נוסף על עבירות המס, כב' השופטת דניאלה שריזלי מבימ"ש השלום בת"א הרשיעה את הנאשמים בעבירות של סחיטה באיומים. השניים איימו לפגוע ברני אידן, ראש המועצה האזורית עמק חפר ובדניאל אלעל, מפקח בנייה במועצה, שפעלו לאכיפת צו הריסה מינהלי, שהוצא למבנה במושב בורגתא, ששבירו (מור) ביצע בו עבודות בנייה ללא היתר כדין.

שבירו (מור) איים על דניאל אלעל ואמר לו – "הפעם ויתרנו לך, פעם הבאה תקבל ישר כדור בראש". האחים, כאמור, אף איימו על ראש המועצה, התפרצו לישיבת המועצה, כשאקדחו של שבירו (מור) גלוי על מותנו והוא צועק ומקלל את ראש המועצה וכשהתבקש לצאת מהאולם הוא איים על ראש המועצה ואמר לו כי אם ייהרס הנכס – "יישפך פה דם"…

כמו-כן, שבירו (מור) הורשע בסחיטה באיומים של אדם שהיה חייב לו כספים ופשט רגל. ובימ"ש קיבל את עמדת המדינה והרשיע את שבירו (מור) שעבירות של שיבוש מהלכי משפט, הואיל ויצר קשר טלפוני מבית המעצר עם שניים מעדי התביעה, שעה שהיה עצור עד תום ההליכים.

 

הטיעון לעונש נקבע ל- 26.5.15.

You may also like...

כתיבת תגובה