נדחה בטרומית: לא יוטל מע"מ על תרופות מצילות חיים שאינן בסל הבריאות

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק מס ערך מוסף (תיקון – פטור ממס במכירת תרופות מצילות חיים שאינן כלולות בסל הבריאות), התשע"ג-2013, של ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) וקבוצת ח"כים.

הצעת החוק שנדחתה, נועדה לפטור ממס ערך מוסף לתרופות מצילות חיים שאינן כלולות בסל שירותי הבריאות.

יוזם החוק, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "מי שמוציא כסף על תרופות אלו זה לא מותרות מבחינתו. זה נכון שמע"מ לוקחים גם על דברים חשובים אבל צריך להיות היגיון. אני לא מאמין שיש כאן בן אדם אחד שמתנגד. ההתנגדות היא לא עניינית. על דירות ראשונות רצו להוריד את המע"מ, אז כאן לא? לא ניתן לפעול מתוך קיבעונות כזו שלא מבטלים את המע"מ על שום דבר. מי שאומר זאת לא ראוי להיות נבחר ציבור. לא להתנגד בטענה שתהיה לזה השפעה רוחבית, שיהיו לחצים על ועדת שרים גם בתחומים אחרים. הוועדה תעמוד בלחצים. זה מקרה ייחודי. כאן מדובר בהצלת חיים.

סגן שר האוצר מיקי לוי (יש עתיד), השיב לח"כ מקלב: "שלא תתבלבל. הגירעון עדיין עומד על 33 מיליארד ₪. במצב הקיים, המדינה מממנת את סל הבריאות בהיקף של 8 מיליארד ₪ ואף קובעת התרחבות כלפי מעלה אם אין אירועים חריגים. אישור הצעת החוק יהווה פריצה של מסגרת התקציב וייפתח פתח לעוד בקשות. סביר להניח שאם נגדיר רשימת תרופות מצילות חיים, אז תחת לחץ יצרניות התרופות וגורמים רבים אחרים, הרשימה תתרחב ויהיו לכך השלכות תקציביות אדירות".


בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי "המדינה נוהגת בכל שנה להגדיל את תקציב "סל שירותי הבריאות", וועדה ציבורית קובעת אלו טיפולים ותרופות נוספות יוכנסו לסל הבריאות. ברי הוא כי המדינה, לו יכלה, היתה מכלילה בסל שירותי הבריאות את כל התרופות והשירותים המתבקשים לצורך בריאותם של האזרחים.

חולים רבים נאלצים לרכוש על חשבונם תרופות יקרות שאינן נכללות ב"סל הבריאות", כאשר לעיתים מדובר בתרופות מצילות חיים. על תרופות מוטל מס ערך מוסף, כפי שמוטל על מרבית המוצרים והשירותים.

הצעת חוק זו נועדה להקל ולו במעט על חולים אלו, אשר נאלצים להוציא כספים רבים למען מטרה אחת ויחידה שהיא 'הזכות לחיים' ומציעה כי על תרופות מצילות חיים שאינן בסל הבריאות לא יוטל מס ערך מוסף".

14 ח"כים תמכו בהצעה בקריאה טרומית ו- 28 התנגדו לה.

You may also like...

כתיבת תגובה