עיצום כספי בסך של 200,000 ₪ הוטל על שני נוסעים לירדן שהסתירו ברכבם מאה ועשרה אלף דולר במזומן

עיצום כספי בסך 100,000 ₪ הוטל אתמול על כל אחד משני צעירים, תושבי הפזורה הבדואית באזור באר שבע, שנתפסו בתחילת החודש על ידי עובדי היחידה המיוחדת של מכס אילת במעבר הגבול עם ירדן באילת, כשברשותם כ-110,000 דולר עליהם לא דיווחו כנדרש מהם על פי חוק איסור הלבנת הון.

השניים עוררו את חשדם של עובדי המכס, שביקשו מהם לצאת מן הרכב והחלו בחיפוש ידני. בפירוק משענת היד שבין כסאות הנהג והנוסע, גילו החוקרים והבודקים מזומן בשווי של כ-400,000 ₪ בשטרות דולר אמריקאי. השניים נלקחו לחקירה, במהלכה טענו כי מחצית הכסף שייכת לכל אחד מהם וכי הם יצאו לירדן על מנת לרכוש יחד נדל"ן; את הטמנת הכסף הסבירו בכך שחששו מגניבתו.

בשלב זה עירבו החוקרים גם את עובדי יחידת מע"מ באר-שבע ושוטרי יחידת מגן של משטרת ישראל שמצאו כי לשניים עבר פלילי וכן כי לשניהם, בני 19 ו-25, כלל אין תיקי עוסק במע"מ. בסיום הבדיקה הופיעו השניים בפני ועדת עיצום כספי שהחליטה, כאמור, להטיל על כל אחד מהם עיצום של 100,000 ₪ בהתאם לנסיבות המקרה.

בדומה למדינות אחרות, בישראל קיימת חובת דיווח על הכנסת כספים למדינה והוצאתם ממנה שכן, אחד מדפוסי הפעולה המוכרים ביותר בתחום הלבנת הון הוא העברת כספים דרך מעבר גבול. חובת הדיווח חלה על כל אדם הנכנס לישראל או יוצא ממנה כשעמו סכומי כסף (מזומנים, בין במטבע ישראלי ובין במטבע זר, המחאות בנקאיות והמחאות נוסעים) העולים על 100,000 ₪, בין אם על גופו ובין אם באמצעות משלוח דואר או בכל דרך אחרת. הענישה על הפרת חובה זה יכול להיות מינהלית, כפי שקרה במקרה זו ולעתים, אף במישור הפלילי.

 

You may also like...

כתיבת תגובה