עשרות דירות שפוצלו או שדיווחו על זכאות לפטור ממס שבח שלא כחוק נמצאו במסגרת מבצע רשות המסים בת"א

מאות עובדי רשות המסים השתתפו בימים האחרונים במבצע מחוזי בתל-אביב וביפו שנוהל על ידי ציפי יוסף-סקלרפקידת שומה ת"א 4, במסגרתו ערכו ביקורות ניהול ספרים בכ-700 עסקים ודירות. במהלך המבצע, בו נמצא אי רישום הכנסות בכ-12% מהעסקים שנבדקו, נגבו מחייבים כ-6,500,000 ₪ ונתפסו עשרה רכבים על ידי היחידה הארצית לאכיפת הגבייה של רשות המסים, וכ-100 סרבני דוחות זומנו לחקירה.

כ-75 דירות ובתים צמודי קרקע נבדקו במהלך המבצע, כאשר נתגלה כי חלק מן הדירות פוצלו ללא דיווח, חלקן שימשו לעסקים ולא למגורים ואילו בשכונת התקווה נבדקו מספר בתים שנמכרו לאחרונה ועל פי דיווחי המוכרים זכאים לפטור ממס שבח. בחלק מן המקרים התברר כי הבתים היו בעלי שווי גבוה מזה שדווח, במקרים אחרים לא דיווחו על זכויות בנייה שהעלו את ערכי הנכסים ואילו באחד המקרים נמצא בית שהיה הרוס ברובו ולכן כלל לא עונה על הגדרה של דירת מגורים לצורך הפטור. כל הממצאים הועברו להמשך טיפול לביטול הפטורים ולהוצאת שומות מתוקנות.

עסקים במגוון תחומים בוקרו במהלך המבצע ובהם רופאים, חנויות למכירת ותיקון טלפונים ניידים, שווקים, חניונים, מוסכים במכוני יופי, מועדוני לילה, מסעדות, פיצוציות ועוד. גם הפעם לא חסרו לבעלי העסקים תירוצים לאי רישום הכנסותיהם כפי שנדרש על פי חוק. כך, בעל חנות נעליים בתחנה המרכזית טען כי לא רשם קבלות מאחר שיש לו "בעיות עם הידיים" ואילו בעל חנות ממתקים בשוק הכרמל סיפר שמדי פעם יש לו בעיות שכחה. בעסק למילוי גז ברכבים נמצא שהעסק כלל לא מנהל ספרי חשבונות וכשנדרש להסבר, אמר בעל העסק כי העסקים חלשים וההכנסות נמוכות, ולכן "רק פנקסי הקבלות יעלו לי יותר ממה שאני מרוויח". בעל דוכן פלאפל שנתפס כבר בפעם השלישית בהעלמת הכנסות, הצליח למצוא גם הפעם תירוץ חדש: "הקונה בלבלה אותי, היא ביקשה גם סביח וגם פלאפל". חלק מהנבדקים כלל לא התביישו בכך שהם עוברים על החוק ולא טרחו לתרץ: בקניית ביקורת שנערכה במונית, הנהג רשם בקופה סך של 35 ₪ בעוד עבור הנסיעה שולמו 40 ₪. לשאלת המבקרים מדוע עשה זאת, הנהג זרק מטבע של 5 ₪ על המבקרים ואמר "אני לא צריך את החמישה שקלים שלכם".

בשני מקרים בהם סירבו בעלי העסק לשתף פעולה, נקראו גם חוקרי מס הכנסה להתערב. רופא שיניים ביפו לא רשם הכנסות של כ-10,000 ₪ וסירב לחלוטין לענות לשאלות המבקרים ואילו בפאב בנמל ת"א נמצא עובד זר שמשכיר נרגילות ליושבי הפאב. בתשאול טענו גם הוא וגם בעל הפאב כי עסק השכרת הנרגילות שייכות לאדם שלישי אך לא ידעו למסור את פרטיו של הבעלים, שכבר ארבע שנים אינו מנהל ספרי חשבונות ואינו מדווח על הכנסותיו למס הכנסה. בינתיים נשאל העובד הזר למה ההכנסות לא נרשמו, והוא טען שבקיץ דווקא רשם הכנסות אבל "שכעת אנשים פחות מעשנים מאחר שקר בחוץ ולכן לא רושם".

 

 

 

 

You may also like...

כתיבת תגובה