רשות המסים ערכה מבצעי ביקורת וגבייה ארציים

עובדי מע"מ ערכו ביקורות בקרב מאות סוכני ביטוח פרטיים ברחבי הארץ וגילו עבירות מס בהיקף של מיליוני שקלים * בין הממצאים: סוכן שלא דיווח על עסקאות בהיקף 3 מיליון ₪ וסוכן עם הכנסות נמוכות, אבל מיליון שקלים פנויים להוציא על פרסום אצל מפרסם שאינו קיים.

 

 

כ- 87 מיליון ₪ נגבו לאחר פעולות אכיפה בקרב מאות עסקים * תריסר רכבים של חברה קבלנית שצברה חובות של מיליוני שקלים נרשמו פיקטיבית על שם חברת הליסינג – אך עוקלו בזכות עבודת בילוש מאומצת והחוב הוסדר מיידית.

כ-500 עובדי יחידת ביקורת חשבונות ממשרדי מע"מ ברחבי הארץ ערכו השבוע מבצע ביקורת ספרים בענף הביטוח, לאחר שבדיקה העלתה כי בקרב סוכני הביטוח קיים פערים משמעותיים בין הסכומים עליהם דיווחו כהכנסות לבין הסכומים שחברות הביטוח דיווחו כי שילמו להם וכן, מאחר שזה ענף המקובלים בו בונוסים כספיים או שווי כסף בסכומים גבוהים החייבים במס, כגון: מענקים, טיולים בחו"ל והלוואות, שלא תמיד נכנסים לדיווח, על אף דרישות החוק. הביקורות בענף בוצעו אצל כ-270 סוכני ביטוח ברחבי הארץ, כאשר בבדיקה ראשונה, ב-64% מהמקרים הנחקרים נמצאו ליקויים. לאחר מיצוי הטיפול על ידי יחידות מע"מ, הממצאים כולם יועברו לטיפול גם על ידי משרדי מס הכנסה.

כך למשל, סוכן ביטוח שכיהן בעבר בתפקיד ציבורי באזור ראשון לציון, "שכח" לדווח על עסקאות בהיקף של כ-3,000,000 שנים בשנים האחרונות – עובדה שנתגלתה בעקבות הצלבות מול חברות הביטוח השונות עמן עבד וכן בשל פערים בין מחזור העסקאות שדיווח למס הכנסה מול זה שדיווח למע"מ. מייצגו של הסוכן אימת את החשדות אך טען כי נשלחו דוחות מתקנים בשמו של הסוכן אך הוא עצמו לא ידע שהם לא נקלטו.

במסגרת הביקורות, הגיעו מבקרי החשבונות גם אל סוכן ביטוח מחדרה שדיווח על מחזור עסקאות נמוך מהמקובל בענף, אך הגיש קבלות עבור הוצאות פרסום בהיקף של כ-900,000 ₪ – היקף לא סביר ביחס לגודל המשרד ופעילותו, דבר שעורר את חשדם של המבקרים. מבדיקת החשבוניות, נמצא שמספר העוסק המורשה המצוין בהן אינו קיים במע"מ והאדם שעל שמו החשבוניות הינו פושט רגל. מבירור מעמיק יותר, התגלה כי הוא גם בעלים משותף יחד עם אביו של חברת ביטוח נוספת, שגם בספריה דרש ניכוי הוצאות פרסום מטעם אותו "ספק". סוכן הביטוח הועבר להמשך טיפול במישור הפלילי.

בזכות עיקול רכבים – שולמו מיידית 4 מיליון שקלים

ביומו השני של המבצע, עובדי היחידה הארצית לאכיפת הגבייה ברשות המסים ערכו מבצע גבייה בקרב למעלה מ-900 עוסקים, חלקם בעלי חובות מס גדולים שאינם משולמים לאורך שנים רבות. כך, במקרה של חברה קבלנית גדולה ממרכז הארץ שצברה חובות מס כבדים לרשויות מע"מ ולא הסדירה חובותיה למרות שאושרו לה הסדרי תשלומים מקלים, נתפסו 12 רכבים השייכים לה, על אף שהיו רשומים על שם חברת הליסינג, במטרה לחמוק מאפשרות עתידית של עיקול כנגד חובותיהם. בזכות מעקב דקדקני שבוצע במסגרת ההכנות למבצע, הוכחה בעלות החברה על הרכבים וכך התאפשר עיקולם. בא כוחה של החברה הגיע מידית למשרדי מע"מ ושילם מיליון ₪ במזומן ועוד שלושה מיליון ₪ בהסדר תשלומים על מנת לשחרר את הרכבים ובכך לאפשר את המשך פעילות החברה.

במקרה אחר, עוקלו מכונות הדפוס וכל הציוד שנמצא בבית דפוס ביהוד, זאת בשל העובדה שבמשך כשנתיים בעל העסק לא הגיש ושילם דוחות למע"מ, עבירות שבגינן אף הוגש נגדו כתב אישום פלילי ובקשת פירוק לבית המשפט המחוזי. לרופא שיניים מנתניה שסגר את תיקו במע"מ לפני כשנה אך המשיך לעבוד ללא דיווח על הכנסותיו, עוקל כל המזומן שנמצא במשרדו ויינקטו כנגדו הליכים פליליים בנוסף לאמצעי גבייה אזרחיים.

המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיה למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר ע"י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

You may also like...

כתיבת תגובה