שר האוצר, משה כחלון, בכנס של רשות מקרקעי ישראל: "עודפי גבייה ממיסים הם כסף של הציבור ולכן צריך להחזיר לו אותו"

בכנס של רשות מקרקעי ישראל, שהתקיים הבוקר (ד') באוניברסיטת תל אביב התייחס שר האוצר, משה כחלון לנתוני הצמיחה ולפרסומים על הורדת המע"מ: "לפי כשבועיים הלמ"ס פירסמה נתונים על האטה בצמיחה. כינסנו ישיבה עם מספר רב של גורמים ובכירי המשרד וחשבנו על צעדים בהם נוכל לנקוט בכדי להמשיך לעודד את הצמיחה. אחת הדרכים שנבחנו כמחוללת צמיחה היא הורדת המע"מ. אנחנו בוחנים את הסוגיה הזו ברצינות. היום אציג  בפני ראש הממשלה צעדים נוספים שאנחנו רוצים לקדם על מנת לחולל צמיחה. הכנסות המדינה ממיסים היו טובות ויש עודפים של מיליארדי שקלים. עודפי גבייה ממיסים הם כסף של הציבור ולכן צריך להחזיר לו אותו.

עשינו את זה גם בהוזלת ביטוחי החובה. הצטבר עודף – מחזירים לציבור, זה כסף שלו.

אמנם הנתונים על עודפי הגבייה אינם מסתדרים עם הנתונים של הלמ"ס, ואני מכבד ומעריך את עבודתם, אך אין זה תפקידי לנתח ולפרש את הנתונים שהם מציגים."
בהתייחסו לתוכנית מחיר למשתכן אמר השר: "החלטנו לעצור את ספסור הקרקעות על ידי היזמים. קרקעות המדינה יחולקו במכרזי מחיר למשתכן לפי תפיסה מאוד פשוטה- אין סקטוריאליות ואין קריטריונים מחמירים של מספר ילדים והכנסה משפחתית נמוכה.

כל מי שעומד בקריטריונים יוכל להיכנס להגרלה. גם זוג הייטקיסטים יכולים להתמודד במכרזים. עד היום נהנו מזה סקטורים מסוימים אבל היום זה כבר לא ככה.  אנחנו מתכוונים למנוע את החיכוך עם גורמי הממשלה אלא להסתפק בהצהרה של המתמודד במכרז.
יש כאלה שיסתכלו על מהלך זה כאבדן הכנסות המדינה בראייה חשבונאית, אבל אני רואה בה גורם לצמיחה. לא ייתכן שהמכרזים של המדינה יזניקו את מחירי הדיור בעשרות אחוזים. הקרקעות של המדינה צריכות לקחת חלק בפתרון משבר הדיון. קרקע היא מקום שבונים בו לא רק בית אלא עתיד וחברה ואנחנו צריכים לנצל אותו הכי טוב. זו השקעה בזוגות הצעירים שיישארו כאן ויפתחו את המדינה ויניבו לנו הכנסות גם בעתיד.
גם מחקרים שנערכו בנושא הרווחה מראים שמשפחה שאין לה דירה וודאי שלא תשקיע בהעשרה, בחינוך ילדיהם או בתרבות. דיור זה לא מתנות אלא עוגן למשפחות.  בשבועות האחרונים רמ"י שיווק קרקעות לכ-6000 יחידות דיור.
אין מנוס מאשר לאחד את הסמכויות בין רמ"י, מנהל התכנון ומשרד האוצר. היום כשיש סנכרון בין שלושת הגורמים האלה יגיעו גם התוצאות. לדוגמא, שכונת היובלים בקריית שמונה הייתה תקועה שנים, אבל בשבוע שעבר הגענו לשם והצלחנו לשחרר את החסמים כדי לפתח ולבנות את השכונה הזו.

הגדלת היצע קרקעות ושיווקן, הגדלת הדירות והעסקאות זו הדרך היחידה להורדת מחירים.

מה שמעניין אותי זה בעיקר כמה עסקאות נחתמו ואת הנתונים האלה אני מבקש לקבל כל הזמן.

בשלושה חודשים הצלחנו להעביר את מנהל התכנון ורמ"י למשרד האוצר, על מנת שנוכל לסנכרן את העבודה ולהציג מכרזים של מחיר למשתכן לאחר ששינינו את השיטה. העובדים ברמ"י עבדו קשה מאוד בשביל זה, כולל על חשבון חופשת הקיץ שלהם."

You may also like...

כתיבת תגובה