מס הכנסה פושט על אילת במבצע חסר תקדים

עובדי מס הכנסה ומע"מ אילת פשטו על מאות עסקים בעיר במבצע רחב היקף שכמותו טרם נראה באילת. הבדיקות העלו כי לא מעט עסקים מנצלים את הפטור ממע"מ כדי לעשות רווחים קלים – ולא חוקיים

 

עשרות עובדי רשות המסים הדרימו בשבוע האחרון כדי לסייע במבצע אכיפה רחב היקף שערכו משרדי מס הכנסה ומשרדי מכס ומע"מ באילת בעיר, על מנת לוודא שחוק אזור הסחר החופשי – הפוטר ממע"מ את תושבי אילת והסביבה – אינו מנוצל לרעה, ונראה כי הביקורת הייתה במקום: נמצאו לא מעט עסקים אשר משתמשים בחוק על מנת לעשות לעצמם רווח "מהצד".

בפעילות לילית שנערכה על ידי חוקרי מכס ומע"מ באר שבע והדרום בנקודות הביקורת בכניסה וביציאה מן העיר, נתפס משלוח של טלפונים סלולריים שהיה קטן משמעותית מהכמות המיובאת שהוצהרה בחשבונית – דבר המעלה חשד כי בפועל, חלקה המשמעותי של הסחורה נמכר במחיר מלא ברחבי הארץ, ובכך בעל העסק גורף לכיסו את הפער הנובע מכך שלא שילם מע"מ על כלל הסחורה ולמעשה "מרוויח" 18% על חשבון ציבור משלם המסים. בחברת הובלה אחרת אפילו לא טרחו להסתיר את העבירה, ובכתב יד נרשם על החשבונית כי חלק מהבגדים כבר סופקו למספר חנויות אחרות במרכז הארץ. הסחורות בתפיסות הנ"ל הוחרמו, בין היתר גם מערכת ישיבה חדשה לסלון ומאות מוצרי קוסמטיקה, שיצאו מהעיר ללא תעודות או שטר מטען.
במקרה דומה אף נעצר ושוחרר בערבות בעל עסק למכירת מוצרי חשמל, על ידי חוקרי המכס, בחשד שהמלאי הנמוך של מקררים בעסק שלו מעיד על כך שמכר את רוב הסחורה מחוץ לעיר וניצל את הפטור לרעה, זאת נוסף על כך שלא הגיש דוחות למע"מ במשך תקופה ארוכה.
 
לא מוותרים על השכרת דירות
בהתאם להחלטת מנהל רשות המסים להגביר את האכיפה בתחום השכרת הדירות, מבקרי פקיד שומה אילת ערכו ביקורות רבות בתחום זה, כמו גם בתחום שירותי מטבע (צ'יינג'ים), בניין ועוד. לא מעט מהדירות המושכרות שלא דווחו, היו שייכות לתושבי חוץ, ונציגיהם הוזמנו להמשך טיפול. באחד מן המקרים, הגיעו המבקרים לווילה בעיר על סמך מידע מוקדם, וגילו כי מעל לבית הפרטי קיימות ארבע יחידות דיור המושכרות כשנתיים, כאשר הן הניבו לבעל הבית הכנסות של כ-120,000 ₪ לשנה עליהן מעולם לא דיווח.
 
במהלך ביקורת בעסק לאספקת מזון נתגלה כי בעל עסק קנה מזון למשפחתו ודרש את ההוצאה כאילו נעשתה במסגרת העסק. התיק הועבר להמשך טיפול שומתי ואם יתברר כי קיימים מקרים נוספים של דרישת הוצאות פרטיות, תישקל העברתו לחקירות. עם זאת, מתוך 293 ביקורות שנערכו בעסקים השונים, נמצאו רק 9.8% ליקויים ברישום הכנסות. בנוסף, הוזמנו לחקירה פלילית סרבנים – עוסקים שאינם משלמים מקדמות ו/או אינם מגישים דוחות שנתיים, הזמנה שבעקבותיה התייצבו כל הסרבנים לחקירה במשרדי מס הכנסה.
 
כולם מאה אחוז
גם עובדי המכס במעברי הגבול רבין וטאבה נטלו חלק בפעילות האכיפה המוגברת ובמקום בדיקה מדגמית על פי סימנים מחשידים, הנהוגה לרוב בבדיקות מכס, בדקו מאה אחוז מהנוסעים ומטבע הדברים, הידוק הבדיקות חשף מגוון של תפיסות אצל הנוסעים לרבות סכומים גדולים במזומן, מוצרי טבק ותרופות.
 
שימת דגש מיוחדת ניתנה לענף התכשיטים והמוניות: נערכו ביקורות בענף התכשיטים, בו על פי חוק שנחקק לאחרונה, במכירת תכשיטים ושעונים בסכום 200$ ומעלה ישנה חובת תשלום מע"מ וכן, נערכו ביקורות בקרב מאות בעלי מוניות הרשומים כמתגוררים ופועלים באילת, כדי לוודא כי זה אכן המצב וכי החוק אינו מנוצל לרעה. לשמחת החוקרים, כל בעלי המוניות היו "מאה אחוז" ופעלו באופן מוחלט על פי דרישות החוק.
 
המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיית מנהל רשות המסים, משה אשר, למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר ע"י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.
 
 
 
 
 
 
 
 

You may also like...

כתיבת תגובה