4 שנות מאסר ו-4 מיליון ש"ח קנס על עבירות מס בסכומי עתק לבעלי 'אשבל טכנולוגיות' לשעבר

כב' השופט יורם נועם מבית המשפט המחוזי בירושלים גזר השבוע את דינם של בני הזוג יוסף שחם ונאוה אנוש ממושב שורש, לשעבר בעלי חברת התוכנה 'אשבל טכנולוגיות' מהר חוצבים, אשר הופקעה מהם נמכרה בינואר האחרון על מנת לכסות את חובותיהם לקופת המדינה. על שחם ואנוש נגזרו 4 ו-3 שנות מאסר בהתאמה, וכן קנס משותף של ארבעה מיליוני שקלים, זאת נוסף לעשרות מיליוני השקלים שהחזירו עד כה לקופת המדינה.
 
יוסף שחם היה ממקימי ובעלי חברת אשבל ומנהלה בפועל, ונאוה שחם, בת זוגתו, הייתה מנהלת הכספים והחשבת של החברה. בני הזוג הורשעו במסגרת הסדר טיעון בטרם כתב אישום, שהוגש ע"י עו"ד דן בהט מפרקליטות מחוז ירושלים, בכך שבין השנים 2000 ל-2008 ניהלו מערכת הנהלת חשבונות כפולה ושינו אלפי דיווחים על הוצאות והכנסות החברה, כמו גם נתונים אחרים בסכומים של מעל 100,000,000 ₪ במטרה להקטין את החבות שלהם במס.
 
העבירות החמורות נתגלו לאחר שאנוש רכשה בית במושב שורש במחיר מוצהר של 4.5 מיליון ₪ והעלתה את חשדם של חוקרי פקיד שומה חקירות ירושלים והדרום ומשרד מס הכנסה ירושלים 1. אלה ביקשו הסברים למימון הרכישה והיא סיפקה מסמכים שלכאורה היו אמורים להניח את דעת החוקרים, אולם בדיקה מעמיקה של דפי חשבון הבנק שמסרה העלתה חשד לזיוף ומבירור מעמיק יותר, התברר כי שחם זייפה את דפי החשבון. או אז נערך חיפוש בבית המשותף לה ולשחם שם נמצאו מסמכים שהעידו על עבירות מס חמורות בהרבה שביצעו בני הזוג בחברה, החקירה הפכה למשותפת יחד עם חקירות מכס ומע"מ ירושלים ואז התגלה ההיקף השערורייתי של העבירות, כך עלה מבקשת המעצר הראשונית של השניים.
 
השניים הורשעו בכך שאת הדיווחים הכוזבים שניהלו במערכת החשבונות הכפולה, העבירו לרואה החשבון של החברה, שעל סמך נתונים אלה כתב את מאזניה הכספיים של החברה; כך שלמעשה השניים גזלו כספים לא רק מקופת המדינה אלא גם מעובדי החברה ומבעלי מניותיה. מעבר לכך שני הזוג העבירו מקופת החברה כ-30 מיליון ₪ לחשבונם האישי, מלבד המשכורות שמשכו, ושחם לא דיווח לרשות המסים על כספים שהיו לו בחשבון בנק בארה"ב.
 
במסגרת ההסדר שילמו בני הזוג עד כה כ-57 מיליון ₪, כאשר יתר הסכומים נמצאים במחלוקת אזרחית. מאז הופקעה מידיהם חברת אשבל ונמכרה בתחילת שנת 2014 תמורת 195 מיליון ₪, מתוכם חולטו עד כה 40 מיליון ₪ לכיסוי חובותיהם.

You may also like...

כתיבת תגובה