ועדת הכספים אישרה הקצאת 400 מיליון ש"ח לערבות מדינה לבנקים להגדלת האשראי לעסקים קטנים ובינוניים

לבקשת יו"ר ועדת המשנה לעסקים קטנים ובינוניים:
 
ועדת הכספים אישרה ערבות מדינה בסך 400 מיליון ₪ לקרן לעסקים קטנים ובינוניים
 
ועדת הכספים אישרה הבוקר (ג') הקצאת 400 מיליון ₪ ערבות מדינה לבנקים לצורך הקרן לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים. הקרן נועדה על-מנת להגדיל את סך האשראי העומד לרשות העסקים הקטנים והבינוניים המהווים כ- 98% מהעסקים בישראל, מעסיקים כ- 35% מכלל המועסקים במשק ותורמים ל-כ- 40% מתל"ג, אך בניגוד לך זוכים לכ- 10% בלבד מסך האשראי הבנקאי-העסקי. הדבר מקשה עליהם להעמיד את הבטוחות הנדרשות ע"י הבנקים לצורך קבלת האשראי והם מתקשים לשלם את הריביות הגבוהות של הבנקים ולכן מתקשים בהשגת מימון לפעילות השוטפת ולצמיחה עסקית. מליאת ועדת הכספים אישרה את ערבות המדינה לאחר ששר האוצר, יאיר לפיד, נענה לבקשת יו"ר ועדת המשנה לעסקים קטנים ובינוניים, ח"כ רוברט אילטוב (הליכוד-ביתנו) והגיש לוועדה את בקשת הערבות.
 
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): "המדינה מעמידה ערבות להלוואות שמעמידים הבנקים לעסקים הקטנים והבינוניים מזה למעלה מעשור. הדבר מאפשר לבנקים להקל בבקשת הבטוחות, שכן הערבות עצמה משמשת כבטוחה ואף להפחית את הריבית שהם דורשים על האשראי. יש חשיבות רבה בסיוע לעסקים הקטנים והבינוניים, שמהווים מנוע צמיחה משמעותי למשק כולו".
 
יו"ר ועדת המשנה, ח"כ אילטוב: "העמדת הערבות להקצאת האשראי ע"י הבנקים לעסקים, מהווה בלון חמצן ל- כמעט 99% מהעסקים במשק, למרות שזה רק 5% מהסכום שביקשנו. כספי הקרן הממשלתית אזלו בכל הבנקים עוד ב- 2013, למעט בבנק הפועלים. נדהמתי לגלות שפלח של 99% מן העסקים במשק נותר ללא אפשרות לקבל סיוע מכספי הקרן הממשלתית וזה בפתחה של שנת הכספים 2014. יחד עם הפעילות השוטפת של ועדת המשנה, לקידום פתרונות נוספים להתמודדות עם מחנק האשראי, ביקשתי להגדיל משמעותית את הקרן הממשלתית ל- 8 מיליארד שקלים. הדגשתי את הדחיפות שבפעולה לאור מצוקת האשראי שנוגעת במגזר העצום המונה כחצי מיליון עסקים בישראל".
 
אילטוב הודה ליו"ר ועדת הכספים ולשר האוצר שנענו לבקשתו להעמיד את הערבות, אך ציין, כי מדובר רק בחלק מהסיוע לו זקוקים העסקים הקטנים על מנת להתמודד עם מצוקת האשראי, ולא יותר מזה. הסכום הזה מהווה בלון חמצן שאספקתו תסתיים, כפי שהסתיימה קודמתה. במסגרת ועדת המשנה אעקוב מקרוב אחר חלוקת כספי האשראי והתנאים לחלוקה. כן אמשיך לפעול להגדיל עוד יותר את הסכומים שיוקצו לעסקים הקטנים והבינוניים ואקדם יוזמות שיקלו על המגזר כגון תמיכה בהקמתם של בנקים קואפרטיביים בישראל".
 
 

You may also like...

כתיבת תגובה