רווח או הפסד ומה שביניהם

מאת: רו"ח ישראל פלג

רווח או הפסד הוא מושג חשבונאי המודד את התוצאות העיסקיות בתקופה נתונה וזאת על פי שיטת מדידה עיקבית (מצטבר או מזומן בהתאם לאופי העסק)

לא פעם נשמע בעל עסק "כועס" על כך שיש לו רווח וחבות במס ולטענתו חשבון הבנק ב"מינוס" ענק!

פחות כועס יישמע כאשר יש יתרת זכות בבנק והדוח"ות הכספיים מראים הפסד.

במאמר זה ננסה להבחין בין המושגים "רווח או הפסד חשבונאי"  לבין "תזרים מזומנים".

פעילות עיסקית חד פעמית או מחזורית מותירה בתום העיסקה או המחזור תוצאה מדודה  המצביעה על רווח או הפסד המהווים בסיס לחישוב המס על ההכנסה.

תזרים מזומנים – לעומת זאת, מצביע על זרם כספי בחשבון המזומנים של העסק.

ומה ההבדל?

נניח לדוגמא שעשינו עיסקה טובה והרווחנו 20,000 ₪ כשמכרנו מוצר ב 80,000 ₪ אשר קנינו ב 60,000 ₪

אולם לספק שילמנו 60,000 ₪ ומהלקוח טרם גבינו את התמורה.

בפועל הרווחנו 20,000 ₪ אולם בבנק יש לנו גרעון תזרימי של 60,000 ₪ עד אשר נקבל את התמורה והדבר יכול שיחזור בכל מחזור עסקים חדש.

יש גם מצב הפוך לא פחות מסוכן לפיו אותו רווח של 20,000 ₪ מותיר לנו תזרים חיובי של 80,000 ₪  במידה ומכרנו במזומן ולספק נשלם כעבור 60 יום או יותר.

מסוכן למה?

הרבה מאד עסקים בעיקר חדשים "מתבלבלים" מיתרות מזומנים זמניות שכאלה ומתפתים לצרוך את היתרה ואז במועד הפירעון נוצר קושי תזרימי שלעיתים יכול להביא לקריסת העסק.

במושגי חשבונאות קיים דו"ח על השינויים בתזרים המזומנים או דו"ח "מאין לאין"  שתפקידו ליצור את הקשר בין הרווח / הפסד העיסקי  לבין יתרת המזומנים בעסק – ודווקא דו"ח זה לא זוכה לכבוד הראוי  הן מצד כותביו והן מצד קוראיו.

לסיכום, כאשר יש רווח ואין כסף או להפך.. יש לבדוק היטב לאן הלך הכסף או היכן הוא מסתתר וכך להימנע מנקודות משבר תזרימיות – בעיקר על ידי תכנון ובקרה נאותים

 

הכותב הינו רו"ח עצמאי ומגשר, מומחה במיסים עקיפים- הישבון, יועץ לפורשי צבא קבע.

 

 

You may also like...

כתיבת תגובה